هیات منصفه آموزش آموزشی کمیسیون سراسر کشور

هیات منصفه: آموزش آموزشی کمیسیون سراسر کشور اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری شناختنامه مسعود کیمیایی

شناختنامه مسعود کیمیایی عنوان کتابی است از مهدی مظفری ساوجی که انتشارات مروارید به بازار کتاب عرضه کرده هست. این کتاب که این روزها چاپ دوم آن به بازار کتاب عرض

شناختنامه مسعود کیمیایی

شناختنامه مسعود کیمیایی

عبارات مهم : کارنامه

شناختنامه مسعود کیمیایی عنوان کتابی است از مهدی مظفری ساوجی که انتشارات مروارید به بازار کتاب عرضه کرده هست. این کتاب که این روزها چاپ دوم آن به بازار کتاب عرضه شده، در دو جلد به کارنامه سینمایی و ادبی مسعود کیمیایی نگاهی تحلیلی دارد.

شناختنامه مسعود کیمیایی

کیمیایی به عنوان یکی از مهمترین ارکان تاثیرگذار سینمای ایران، ٣٠فیلم در کارنامه دارد. کیمیایی علاوه بر فیلمسازی به ادبیات و شعر و موسیقی هم می پردازد. زخم عقل مجموعه شعرهای کیمیایی است که در سال های مختلفی سروده شده است اند. او سه رمان مهم و تاثیرگذار نیز در کارنامه اش دارد.

کیمیایی در زمینه رمان نویسی جسدهای شیشه ای، حسد و سرودهای مخالف، ارکستر بزرگ ندارند را به زیور طبع آراسته هست. شناختنامه مسعود کیمیایی در دو جلد ٨٠٠صفحه ای به بررسی کارنامه پرطول و تفصیل این هنرمند تاثیرگذار می پردازد. این کتاب در پنج بخش نمایی از یک کارنامه، فیلم شناسی، از میان فیلم نوشت های ساخته نشده، از میان دیگر آثار و نقدوبررسی سینمای کیمیایی می کوشد از ورای یادداشت های نویسندگانی چون ابراهیم گلستان، پرویز دوایی، پرویز نوری، جواد طوسی، روبرت صافاریان، امین فرج پور و… سیمای کاملی از کارنامه سینمایی و ادبی این هنرمند را روشن کند.

شناختنامه مسعود کیمیایی عنوان کتابی است از مهدی مظفری ساوجی که انتشارات مروارید به بازار کتاب عرضه کرده هست. این کتاب که این روزها چاپ دوم آن به بازار کتاب عرض

مهدی مظفری ساوجی، تدوینگر این کتاب که نشر مروارید آن را منتشر کرده، راجع به کتاب گفته است: سال ٨١ دیداری با مسعود کیمیایی جهت انجام گفت وگو راجع به احمد شاملو داشتم که در آن دیدار طرح تدوین شناختنامه را با وی در میان گذاشتم که پذیرفت.

در این اثر تلاش کرده ام به همه جوانب زندگی و آثار کیمیایی بپردازم. کتاب با نامه ای به دست خط کیمیایی خطاب به من شروع می شود که این نامه به شکلی نشان می دهد که تالیف کتاب با توافق وی بوده و همچنین تشکری است از این که چنین کتابی راجع به وی منتشر می شود اين شناختنامه كه در ١٦بخش منتشر مي شود، نگاهي كامل به دوران زندگي و تمامي آثار منتشرشده يا انتشارنيافته اين هنرمند معاصر دارد.

ازجمله بخش هاي اين كتاب، نقد منوچهر آتشي بر ١٠شعر مسعود كيميايي است كه به وسیله خود او گزینش شده است اند و تابه حال نيز منتشر نشده اند. همچنين نوشته هاي پراكنده مسعود كيميايي كه در سال هاي متفاوت در مجلات متفاوت نوشته شده است نيز در اين كتاب جمع شده است اند. وي در ادامه گفت: بخشي از فيلمنامه ميراث كه احمد شاملو آن را براي مسعود كيميايي نوشت و همچنين شعري منتشر نشده از شاملو كه آن را به كيميايي تقديم كرده، در اين كتاب وجود دارد.

شناختنامه مسعود کیمیایی

همچنين ١٠فيلمنامه ساخته نشده به وسیله مسعود كيميايي نيز در اين كتاب مورد نقد و بررسي قرار گرفته اند. وي در مورد كساني كه از نوشته هاي آنان در اين كتاب استفاده شده، گفت: نقدهايي از پرويز دوايي، هوشنگ كاووسي، ابراهيم گلستان، نجف دريابندري، گلي امامي، محمود دولت آبادي، جواد طوسي، جمشيد ارجمند، محمدعلي سپانلو، طهماسب صلح جو، باقر پرهام و رضا درستكار در اين كتاب آمده هست. وي افزود: همچنين نوشته هايي از اكبر رادي، كيومرث پوراحمد، بهرام بيضايي، بهروز وثوقي، پولاد كيميايي، عباس كيارستمي، مازيار پرتو، نعمت حقيقي، ساموئل خاچيكيان، بيژن امكانيان، امین فرج پور و احمد طالبي نژاد نيز در اين كتاب وجود دارد.

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: کارنامه | احمد شاملو | مسعود کیمیایی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs